תנו לשמש לעלות

 

 

 

"משפחה שיש בה ילד עם צרכים מיוחדים יכולה לחיות חיים שמחים וטובים" אומרת מירי וייס, .אמא לסטודנט עם שיתוק מוחין הלומד לתואר שני בבודהיזם טיבטי   "אדם יכול לבחור לפחד ולהשתתק או להתגבר על הפחד. הורה יכול לראות את הילד שלו כאדם שבור ונכה או כאדם שלם עם מוגבלות".   וזאת אחת התובנות הבולטות של מירי, מתוך המסע שלה של גידול ילד עם צרכים מיוחדים. מסע שהוביל לתובנות משנות חיים לעצמה ולסביבתה ולהקמת פרוייקט שמ"ש (שיקום משפחתי שלם)

 

מירי וייס תופיע ביום שני הקרוב בבית שמש ותדבר על התובנות שהובילו אותה יחד עם אמא מיוחדת נוספת- דבי אלנתן- להקים את פרוייקט שמ"ש. פרוייקט שמ"ש הוא פרוייקט יחודי, יוזמה של שתי אמהות לילדים עם צרכים מיוחדים שכולו תולדה של התפיסה כי כל ילד עם צרכים מיוחדים הוא קודם כל אדם שלם ובריא בנפשו, אדם בעל זכויות שוות ובעל אפשרות להגשים את עצמו ככל האדם.

 

התוכנית פותחה במסגרת וועדת היגוי בה שותפים:  משרדי הרווחה, הבריאות והחינוך,

המוסד לביטוח לאומי, החברה למתנ"סים, בית איזי שפירא, ארגון קשר, הגן השיקומי, גן משי, בית ספר אילנות, אוניברסיטת בר אילן, האוניברסיטה העברית, קרן מלכי, הורים ועמותת אשלים.

התוכנית כוללת ליווי פרטני של הורים לילדים עם צרכים מיוחדים ע"י הורים אחרים לילדים עם צרכים מיוחדים .  מענים קבוצתיים שונים בתחומים כמו: גיוס מתנדבים וטכניקות יום יומיות לשילוב הילד בבית ובסביבה במשחק אישי וקבוצתי. ומודל התערבות בקרב אנשי מקצוע בקהילה לשינוי עמדות ותפיסות כלפי מקומה של המשפחה.

 

"הורה עובר חוויה" אומרת וייס  "הוא חווה את ההורות שלו מול הילד, הוא חווה את כל המשפחה עם הילד, כל איש מקצוע אחר יודע הרבה אבל אין לו אפשרות לחוות. להורה יש ידיעה פנימית את הילד, את המשפחה ואת המהלכים שהיא הידיעה הבלעדית שלו. מהמקום הזה הוא יכול להעצים הורה אחר למצוא את המקומות המיוחדים והמומחים בתוך עצמו ודרך זה לבנות את המשפחה ואת החיים".

 

פרוייקט שמ"ש החל לפני כשנה וארבעה חודשים בראש העין, אחריו נפתח הסניף באשקלון, לאחריו בבקה אל גרביה וממש בימים אלו מצטרפת רחובות למהפכת השמ"ש.

המהפכה מתבטאת בשינוי תודעה. ההורה ומומחיותו ההורית נמצאים במרכז, הוא ראש החץ המוביל את התהליך וכל השאר: ההורה המלווה ואנשי המקצוע  הם עזרים שהוא בוחר במי וכמה להשתמש.

 

"משפחה עם ילד עם צרכים מיוחדים יכולה לחיות חיים עם איכות חיים טובים בריאים ושמחים. מוגבלות כזאת או אחרת אצל אחד מבני המשפחה לא הופכת את החיים לאומללים" אומרת וייס ומסכמת "זה הבסיס בעצם: תפיסה של הילד דרך הכוחות שלו והאישיות שלו ולא דרך המוגבלות ותפיסה של המשפחה דרך העוצמות שלה. רק משם אפשר לסלול דרך".

 

******

 

בית שמש היא העיר החוגגת ביום שני ה 11 לחודש. שם, באשכול הפיס שברחוב עליית הנוער 6, בין השעות 19-22 יערך מפגש מעורר השראה ומלא תובנות חיים עם מירי וייס  והמופע: "אם אנחנו כאן למה לא להנות מזה?  """

 

 

 

 

  • Sponsores By:
  • בינת מערכות תוכנה
  • אינטרנט בינת
  • GoLinks
  • Davit
  • קרן
  • קרן