בשנת 2015 התרחשה "רעידת אדמה" בכל מה שקשור לחוק האזרחות בפורטוגל. באותו הזמן ממשלת פורטוגל קבעה כי ניתן לאשר מחדש את אזרחותם של כל אלו שגורשו מספרד ועברו דרך פורטוגל (90% מהם) ובהתאם לכך גם לאשר את אזרחותם של כל צאצאיהם. משמעות הדבר היא ברורה –ישראלים רבים שהינם צאצאים למגורשי ספרד זכאים כעת לקבלת אזרחות פורטוגלית יוקרתית שמעניקה יתרונות רבים כתושבי אירופה.

מהם תנאי הזכאות המדוייקים עבור קבלת האזרחות וכיצד ניתן להשיגה במהרה? המשיכו לקרוא ותגלו מייד.

גירוש ספרד והקשר לפורטוגל

יהדות ספרד הייתה מבין הגדולות והמפוארות ביותר בהשוואה לשאר מדינות העולם. ברוב הזמן חיו שם היהודים באין מפריע ויכלו לשמור על צביונם הדתי. אלא שבסוף המאה ה- 15 זרם נצרות קיצוני החל שוטף את ממלכת ספרד עד למצב בו המלך עצמו קבע כי על כל היהודים להמיר את דתם לנצרות באופן רשמי או לחלופין, לעזוב/להיות מגורשים מספרד למדינות סמוכות ובראשן פורטוגל.

אלא שגם בפורטוגל לא יכלו היהודים לחיות בשלווה לאורך זמן, ובסופו של דבר גם משם נאלצו רבים לנוס על נפשם למדינות קרובות כגון לוב ומרוקו אך גם לסוריה, מצרים, לוב, טוניס ועוד.

כיצד חוק האזרחות העדכני בפורטוגל יכול לעזור לכם?

החוק הפורטוגלי המעודכן אומר כי מרגע שהוכח כי אדם הוא צאצא למגורש ספרדי שעבר בפורטוגל בדרך למדינות אחרות, ניתן לאשר את האזרחות לכל צאצאיו וגם לבן או בת הזוג. החלטה זו של ממשלת פורטוגל מהווה הזדמנות יוצאת דופן עבור מאות אלפי ישראלים שמעוניינים לממש את זכאותם ולזכות בכל היתרונות שמגיעים לכל אזרח אירופאי באחת ממדינות האיחוד.

יחד עם זאת, חשוב להבהיר כי לא כל אדם שהוא אכן צאצא של אזרח ספרדי או פורטוגלי לשעבר יקבל את האזרחות – רק בגירים רשאים להגיש את הבקשה וכמו כן גם ישנו סייג ברור והוא שאם הואשמתם בפלילים בעבירה שדינה 3 שנות מאסר (ע"פ החוק הפורטוגלי) לא תהיה לכם שום אפשרות לקבל את האזרחות.

מעבר לזאת, אין יותר מידי קשיים מבחינת הרשויות. אין צורך בידיעת השפה (לעומת ספרד לדוגמא), אין צורך לגור בפורטוגל או להוכיח זיקה כלשהי אליה בהווה, אין צורך בשירות צבאי ואין צורך לוותר על כל אזרחות אחרת. למעשה מדובר כאן באפיק מאוד מהיר לקבלת אזרחות ודרכון אירופאיים ביחס למדינות אחרות באיחוד.

התקשרו עם משרד עורכי דין בהקדם

שגרירות פורטוגל בישראל היא זו שמטפלת בבקשות לקבלת אזרחות פורטוגלית אך יש לציין כי האחריות על הוכחת הקשר לאזרח מגורש ספרד היא עליכם ולא עליה. על מנת שאכן תוכלו להגיש את הבקשה לשגרירות עם כל ההוכחות הרלוונטיות, עליכם ליצור קשר עם משרד עורכי דין שמתמחה ברזי החוק הפורטוגלי ומחזיקבניסיון ובקשרים הרצויים לצרכי השגת כל המסמכים והאישורים.

חישבו על כך, עליכם להתחקות אחר קורות חייהם של אנשים שחיו לפני כ- 400 שנים ולהוכיח כי אכן היו אזרחים ספרדיים או פורטוגליים באותה העת. אין סיכוי כי תוכלו לעשות זאת לבד ללא הקשרים הרלוונטיים של אותם משרדים.

מעבר לזאת, יש לקחת בחשבון כי כל המסמכים חייבים להיות מוגשים לשגרירות בפורטוגזית, עם חותמות אפוסטיל ובמקרה של תרגומים, אישורי תואם למקור ע"י נוטריון. משרד עורכי דין מתמחה יעזור לכם גם בכך, ויקל עליכם מאוד בדרך לקבלת האזרחות המיוחלת.